win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 32

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, έχω την ίδια γνώμη και εγώ.
    Η ρύθμιση αυθαίρετου χώρου ή χρήσης είναι ανεξάρτητη από το ιδιοκτησιακό καθεστώς θα έλεγα, παρόλο αυτό που λέω έρχεται σε αντίθεση με το Νόμο.
    Ο 4178 είναι ένα εργαλείο καταγραφής των αυθαίρετων αυτής της χώρας, υποκαθιστά κατά κάποιο τρόπο τη μη εκδοθείσα άδεια, και σαφέστατα έχει και εισπρακτικό χαρακτήρα. Αυτά περί ανταπόδοσης και πράσινα άλογα μου ακούγονται βερεσέ και κατ' εμέ το θεωρώ αντισυνταγματικό. Τέτοιοι νόμοι όμως εφαρμόζονται και πρέπει τελικά να εφαρμόζονται σε κοινωνίες που δυστυχώς οι παρανομούντες είναι περισσότεροι από τους σύννομους.

    Για να έχουμε καλυμμένο λοιπόν το πισινό μας, όπως λες, θα έλεγα ότι πρέπει προπάντων να τηρούμε το Νόμο και να δηλώνουμε επακριβώς ότι αυθαίρετο διαπιστώνουμε. Κατά δεύτερον και εξίσου σημαντικό να έχουμε συνέπεια και ακρίβεια στα αναγραφόμενα της Τεχνικής Έκθεσης, Σχόλια καθώς και στην Υ/Δ ιδιοκτήτη με την πραγματικότητα, κάνοντας μνεία και σύγκριση με συμβολαιογραφικά ή άλλα διοικητικά έγγραφα όπου διαπιστώνουμε ανακρίβειες ή αναντιστοιχίες. Προσωπικά το κάνω σ' όλες τις περιπτώσεις ασχέτως εάν υπάρχουν ιδιαιτερότητες.
    Προφορική ενημέρωση ή email το θεωρώ αυτονόητο, αλλά μόνο προς τον πελάτη μου, είτε αυτός είναι ο ιδιοκτήτης είτε ο αγοραστής.

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Αυθαίρετο κτίσμα σε ιδιωτικό δάσος
    Από το μέλος marilia στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.09.2013, 11:15
  2. Όρια δόμησης (σε οικισμό προ '23)
    Από το μέλος Efpalinos στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.05.2012, 19:02
  3. Συνένωση οικοπέδων και των επ' αυτών κτηρίων
    Από το μέλος spyros στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.04.2012, 12:38
  4. Αρτιότητα: Απαίτηση αποτύπωσης ομόρων σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων
    Από το μέλος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2010, 12:13
  5. Σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας σε αυθαίρετο κτίσμα
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.11.2009, 13:56

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •